
W Dzienniku Rzeczpospolita ukazał się artykuł, pt. „Co się zmieni za 3 miesiące w zakresie patentów, wzorów użytkowych i przemysłowych” autorstwa dr Magdaleny Jezierskiej-Zięby oraz Małgorzaty Gizińskiej z Kancelarii KONDRAT Partnerzy.
W artykule szczegółowo omówiono zmiany wynikające z nowelizacji ustawy prawo własności przemysłowej, którą uchwalono w dniu 16 października 2019 r. Ustawa pwp wprowadza szereg istotnych zmian, które mają na celu ujednolicenie przepisów krajowych oraz unijnych dotyczących wynalazków (patentów), postępowań związanych z wynalazkami oraz wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych.
Opatentowanie gry
Przepisy dostosowano do standardów europejskich przez znowelizowanie art. 28 p.w.p. Dzięki temu możliwe stało się uzyskanie patentu na rozwiązania w zakresie gier, ponieważ zgodnie z przepisami europejskimi sposób oraz środki przeprowadzania reguł gry mogą mieć charakter techniczny, a jeśli są nowe i nieoczywiste to mogą zostać opatentowane.
Opis patentowy
Wspomniana nowelizacja reguluje także kwestie opisów patentowych (art. 33 p.w.p.). Nowe przepisy wprowadzają do opisu patentowego dodatkowy wymóg wskazania problemu technicznego rozwiązywanego przez dany wynalazek.
Zastrzeżenia patentowe
Nowelizacja wprowadziła również istotną zmianę odnośnie zastrzeżeń patentowych. Zlikwidowano bowiem wymóg oddziaływania na materię. Wykreślenie oddziaływania na materię (art. 33 ust. 3 p.w.p.) może znacząco wpłynąć na przyjętą przez Urząd Patentowy RP definicję rozwiązania o charakterze technicznym, która wymagała właśnie bezpośredniego oddziaływania na materię (wyrok NSA z 28 września 2012 r., sygn akt II GSK 487/11). Dzięki tym zmianom mogą zwiększyć się szanse na otrzymanie ochrony na wynalazki wspomagane komputerowo.
Zastrzeżenia patentowe muszą ponadto określać przedmiot żądanej ochrony w sposób jasny i zwięzły oraz być w całości poparte opisem wynalazku (49 ust. 1 pkt. 3 pwp), gdyż brak spełnienia tych przesłanek może skutkować odmową udzielenia patentu.
Jednolitość wynalazku
Znowelizowany art. 34 ust. 2 p.w.p. doprecyzowuje natomiast, co to jest jednolitość wynalazku. Nowa definicja zakłada, że wymóg jednolitości zostaje spełniony, jeśli pomiędzy zastrzeganymi wynalazkami istnieje związek techniczny oparty na jednej cesze technicznej lub wielu wspólnych lub wzajemnie sobie odpowiadających cechach technicznych spośród tych, które określają wklad wnoszony przez każdy z wynalazków do stanu techniki.
Korekty w zgłoszeniach wynalazków
Nowe zapisy wprowadzają również udogodnienie w zakresie wnoszenia poprawek i uzupełnień do zgłoszeń wynalazków aż do momentu wydania przez UPRP decyzji ostatecznej w sprawie udzielenia patentu (do tej pory uwagi było można nanosić jedynie do czasu wydania pierwszej decyzji w sprawie).
Stan techniki
Poprawiony art. 47 p.w.p. doprecyzowuje natomiast termin wykonania sprawozdania ze stanu techniki wraz ze wstępną oceną jednolitości oraz spełnienia warunków wymaganych do uzyskania ochrony patentowej. Zgodnie z zapisem, sprawozdanie ze stanu techniki musi być wykonane w terminie 9 miesięcy od daty pierwszeństwa.
PCT
Zgodnie z art. 47 p.w.p. umożliwiono także złożenie przez zgłaszającego wniosku do Urzędu Patentowego RP o przeprowadzenie poszukiwania międzynarodowego, które będzie mogło być wykorzystane w procedurze PCT (Patent Cooperation Treaty – międzynarodowa procedura zgłaszania patentu).
Odmowa udzielenia patentu
W znowelizowanej ustawie (art. 49 pwp) wprowadzono także pojęcie znawcy w dziedzinie. Po nowelizacji, odmowa udzielenia patentu przez UPRP może zostać wydana ze względu na niewystarczające ujawnienie wynalazku, tj. jeśli wynalazek nie został przedstawiony na tyle jasno i wyczerpująco, aby znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić.
Znawca w dziedzinie
Znawca to fachowiec z danej dziedziny, specjalista, osoba zajmująca się w sposób profesjonalny daną dziedziną techniki (wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lutego 2017 r., sygn. akt VI SA/Wa 1327/16). Przyjmuje się, że znawca w dziedzinie jest wykwalifikowanym praktykiem w odpowiedniej dziedzinie technologii, który posiada przeciętną wiedzę i umiejętności w danym zakresie i jest świadomy powszechnej wiedzy ogólnej w danej dziedzinie w odpowiednim dniu. Przy czym, znawca posiada dostęp do całego stanu techniki, w szczególności do dokumentów cytowanych w sprawozdaniu z poszukiwań oraz ma do dyspozycji środki i możliwości do wykonania rutynowej pracy i eksperymentów, standardowych dla danej dziedziny technologii. Natomiast przy rozwiązywaniu problemu technicznego oczekuje się, że znawca będzie szukał sugestii w sąsiednich i ogólnych dziedzinach technicznych lub nawet w odległych dziedzinach technicznych, jeśli otrzyma wskazówkę by to uczynić (Wytyczne EPO. Sekcja G. Rozdział VII, 3 – wersja z września 2018).
Naruszenie patentu
Po nowelizacji katalog czynności, których podejmowanie skutkuje naruszeniem patentu, został rozszerzony o eksport oraz o przechowywanie lub składowanie produktów będących przedmiotem wynalazku/produktów otrzymywanych bezpośrednio sposobem według wynalazku.
Wyjątek Bolara
Nowelizacja doprecyzowuje również „korzystanie z wynalazku w niezbędnym zakresie” dla wykonania czynności, jakie na podstawie przepisów prawa są wymagane dla uzyskania rejestracji bądź zezwolenia, stanowiących warunek dopuszczenia do obrotu niektórych wytworów, w szczególności produktów leczniczych.
Według dotychczasowych przepisów wyjątek przewidziany w art 69 ust. 1 pkt 4 p.w.p (tzw. wyjątek Bolara) działał jedynie na korzyść przedsiębiorcy przygotowującego się do uzyskania zezwolenia na wprowadzenie leku genetycznego. W znowelizowanej ustawie, w myśl art. 69 ust 1 pkt 4 nie narusza się patentu przez korzystanie z wynalazku polegające na wytwarzaniu, używaniu przechowywaniu, składowaniu, oferowaniu, wprowadzaniu do obrotu, eksportowaniu lub importowaniu w celu wykonania czynności, jakie na podstawie przepisów prawa są wymagane dla uzyskania, również przez osobę trzecią, rejestracji lub zezwolenia, stanowiących warunek dopuszczenia do obrotu niektórych wytworów ze względu na ich przeznaczenie, w szczególności produktów leczniczych na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub innego państwa.
Wykaz sekwencji
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, postać elektroniczna wykazu sekwencji powinna być natomiast dostarczona zgodnie z normą światowej Organizacji Własności Intelektualnej ST.25 oraz mieć format umożliwiający dalsze tekstowe przetwarzanie danych.
Wzory użytkowe
W znowelizowanej definicji (art. 94 p.w.p.), wzorem użytkowym jest nie tylko nowe i nadające się do przemysłowego stosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci, ale również jest nim rozwiązanie dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwalej postaci. Wzór użytkowy musi być także zdefiniowany przestrzennie przez powtarzalne elementy o stałym stosunku rozmiarów. Wymóg trwałej postaci przedmiotu uważa się jednak za zachowany także w sytuacji, gdy wytwór według wzoru użytkowego zmienia swoją postać w związku z korzystaniem zgodnym z przeznaczeniem.
Wzory przemysłowe
Nowe przepisy (art. 108 ust. 6) zniosły wymóg obecności części wyglądającej zewnętrznie na opis wyjaśniający ilustrację wzoru przemysłowego. Wymagane jest jedynie, żeby zgłoszenie zawierało co najmniej podanie oraz część wyglądającą zewnętrznie na ilustrację wzoru przemysłowego.
Redukcja opłat urzędowych
Podmioty zgłaszające wynalazki i wzory użytkowe będą mogli wnosić o redukcję kosztów. Obecnie istniała taka możliwość w przypadku opłat okresowych za ochronę wzorów przemysłowych i znaków towarowych (art 226 ust. 3 p.w.p.).
Pełnomocnik przed Urzędem Patentowym RP
Wspomniana nowelizacja ustawy pwp rozszerzyła także kompetencje adwokatów i radców prawnych jako profesjonalnych pełnomocników do występowania przed Urzędem Patentowym RP w sprawach związanych z dokonywaniem zgłoszeń i prowadzeniem spraw z zakresu wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych. Natomiast w postępowaniach związanych z dokonywaniem zgłoszeń oraz utrzymywaniem ochrony: wynalazków, produktów leczniczych oraz produktów ochrony roślin, wzorów użytkowych i topografii układów scalonych, pełnomocnikiem zgłaszającego może być nadal wyłącznie rzecznik patentowy.
Interes prawny – wniosek o unieważnienie patentu
W artykule 89 znowelizowanej ustawy p.w.p. zniesiono wymóg wykazania interesu prawnego przez osobę składającą wniosek o unieważnienie patentu, co znacząco usprawni procedurę oraz ukierunkuje postępowanie wyłącznie na merytoryczną ocenę wynalazku.
Unieważnienie patentu
Patent może zostać unieważniony, jeśli zostanie wykazane, że zastrzeżenia patentowe nie określają przedmiotu żądanej ochrony w sposób jasny i zwięzły lub nie są w całości poparte opisem wynalazku.
Ograniczenie patentu
Uprawniony z patentu może wnieść o ograniczenie patentu w trakcie postępowania w sprawie sprzeciwu do czasu ustosunkowania się do sprzeciwu albo w trakcie postępowania w sprawie o unieważnienie patentu przed rozprawą. Postępowanie o ograniczenie patentu może także zostać połączone z toczącym się postępowaniem w sprawie sprzeciwu albo postępowaniem w sprawie o unieważnienie patentu, jeśli zapewni to przyspieszenie lub usprawnienie postępowania.
Sprzeciw przed Urzędem Patentowym RP
Nowelizacja wprowadza istotne zmiany w procedurze rozpatrywania sprzeciwów przez UP RP (art. 247 p.w.p.). Zgodnie z nowymi przepisami Urząd Patentowy RP wydaje decyzję o uchyleniu decyzji o udzieleniu patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy i prawa z rejestracji oraz umorzeniu postępowania, tylko jeśli uprawniony uzna sprzeciw za zasadny. Natomiast zarówno w przypadku uznania sprzeciwu za bezzasadny albo, gdy uprawniony nie ustosunkuje się do sprzeciwu, postępowanie będzie prowadzone przez wyznaczonego do sprawy eksperta lub zespół orzekający.
Ustawa wchodzi w życie po trzech miesiącach od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli od dnia 26.11.2019 r.
Artykuł w całości dostępny jest na stronie RP:
https://www.rp.pl/Firma/311149963-Patenty-wzory-uzytkowe-i-przemyslowe—co-sie-zmieni-po-nowelizacji-z-16-pazdziernika-2019-r.html oraz w wersji pdf: https://kondrat.pl/wp-content/uploads/2019/11/Co-się-zmieni-za-3-miesiące-w-zakresie-patentów-wzorów-użytkowych-i-przemysłowych.pdf
Zapraszamy do kontaktu z autorkami:
Dr inż. Magdalena Jezierska-Zięba, rzecznik patentowy, partner w Kancelarii KONDRAT i Partnerzy
oraz Małgorzata Gizińska, aplikantka rzecznikowska w Kancelarii KONDRAT i Partnerzy
tel. (22) 831 12 34, e-mail: biuro@kondrat.pl, www.kondrat.pl