Zanim opatentujesz zbadaj!

Badanie patentowe pozwala nam zorientować się w stanie techniki, co jest konieczne by zmniejszyć ryzyko odmowy udzielenia patentu. Wiedząc, że identyczne lub podobne rozwiązanie już istnieje możemy albo zrezygnować i nie ponosić dalszych kosztów, albo tak przygotować zastrzeżenia patentowe by wymijały rozwiązania już znane.

Poniesienie kosztów na badania patentowe jest opłacalną inwestycją, gdyż w przeciwnym razie ryzykujemy toczenie postępowań przez wiele lat, ponoszenie kosztów opłat urzędowych i zagranicznych pełnomocników, a po kilku latach okazuje, się, że zgłoszenie nie uzyska ochrony, gdyż rozwiązuje problem techniczny już rozwiązany, powiela istniejące technologie. Czasem w ramach B+R możemy wiele się dowiedzieć czytając opublikowane dokumenty patentowe. Stąd zawsze, zanim zaczniemy inwestować w zgłoszenia patentowe, zaleca się przeprowadzenia badania zdolności patentowej.

Badanie zdolności patentowej może nam także pomóc w ocenie czy nasza innowacja ma potencjał do transformacji rynku, czy wręcz może mieć potencjał do wykreowania rynku, jeśli dotychczas takiego rynku jeszcze nie ma.

Badanie zdolności patentowej wykonywane jest przez wykwalifikowanego rzecznika patentowego.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu: biuro@kondrat.pl

 


Autor:

dr inż. Magdalena Jezierska-Zięba,

rzecznik patentowy, partner w Kancelarii KONDRAT i Partnerzy

tel. (22) 831 12 34, e-mail: magdalena.zieba@kondrat.pl, www.kondrat.pl


 

 

PARTNER