Wynalazki które zmieniły świat stworzone przez kobiety. 2cz.

Druga część artykułu przedstawiającego wynalazki które zmieniły świat, stworzone przez kobiety.

Wycieraczki samochodowe (1903r.)

Mery Anderson (USA 1903r)  rozwiązała pewną niedogodność kierowców z początku 20-tego wieku, która polegała na tym iż kierowca w czasie deszczu , musiał co jakiś czas zatrzymać się i wysiąść z auta żeby oczyścić szybę przednią. Pomysł Mery Anderson polegał na umieszczeniu gumowych wycieraczek na szybie, obsługiwanych za pomocą rączki od wewnątrz pojazdu. Po 10 latach opatentowany wynalazek upowszechnił się. Co ciekawe, po kilku latach kobieta Charlotte Bridgwood wymyśliła pierwszą automatyczną wycieraczkę pod nazwą Storm Windshield Cleaner.

 

Nagrzewnica samochodowa (1893r.)

Margaret A. Wilcox w (USA 1893r.) była twórcą pierwszej nagrzewnicy samochodowej. Ciepłe powietrze znad silnika było kierowane na ręce do wewnątrz pojazdu.

Kevlar – super mocne włókna (1963r.)

Zastosowanie Kevlaru to nie tylko kamizelka kuloodporna, ale 200 innych zastosowań, m.in. liny, kable, łodzie, samoloty, sprzęt turystyczny, narty, ochrona przewodów podmorskich do komunikacji, . Odkrywcą Kevlaru jest Stephanie Kwolek (USA,1963r.), przez lata pracująca dla firmy DuPont, gdzie udało jej się uzyskać mocny i wytrzymały materiał, poprzez ustawienie podłużnych cząsteczek we włóknach polimeru w jednym kierunku, a wytrzymałość Kevlaru można porównać do stali.

Papierowa torebka (1871 r.)

W 1871 r Margaret Knight opatentowała swój wynalazek polegający na stworzeniu maszyny, która produkowała papierowe torebki. Polegało to na wycinaniu, składaniu torebek i doklejaniu dna do torebki i w ten sposób powstała znana dziś torebka papierowa.

First illustration page from Margaret Knight's 1871 patent for a machine that could produce flat-bottomed paper bags

Flary sygnałowe (1859 r.)

Martha Coston spędziła 10 lat wraz z innymi naukowcami i specjalistami z wojska, aby opracować wynalazek, który znalazła w notatkach swego męża po jego śmierci. W zamyśle miała to być łatwa w użyciu i długo świecąca flara do sygnalizacji. Zainspirowana pokazem ogni sztucznych, wykorzystała materiały pirotechniczne i w efekcie powstały flary sygnałowe o różnej barwie. Prawa do wynalazku odkupiła Marynarka Wojenna.

Znalezione obrazy dla zapytania Martha Coston patent

 

Gra planszowa Monopoly (1904 r.)

The Landlord’s Game (Gra wynajmującego) – tak nazywała się pierwotnie gra planszowa, znana na całym świecie pod nazwą Monopoly, wynaleziona przez Dr Maria Telkes (USA, 1904 r.)

Znalezione obrazy dla zapytania elizabeth magie monopoly

Tratwa ratunkowa (1882 r.)

Wynaleziona przez Marię Beasley (1882 r.)  Później wynalazła również maszynę do produkcji beczek , która uczyniła ją naprawdę bogatą.

Znalezione obrazy dla zapytania Maria Beasley

 

Obrazy: Google.com

Czytaj 3 część

PARTNER

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*