
W Dzienniku Rzeczpospolita ukazał się artykuł, pt. „Jak małe i średnie przedsiębiorstwa powinny zarządzać własnością intelektualną (IP)” autorstwa Magdaleny Jezierskiej-Zięby i Małgorzaty Gizińskiej z Kancelarii KONDRAT i Partnerzy. Współpracujące z PATENTportalem autorki opisują w artykule główne trendy w strategii biznesowej dotyczącej własności przemysłowej, których zastosowanie może przynieść MŚP wiele korzyści:
- Jak można wykorzystać IP – franczyza, outsourcing, licencjonowanie
- Korzyści finansowe i podatkowe – IP Box
- Konkurencyjność poprzez system IP
- IP i wartość rynkowa firmy
- Zarządzanie IP w oparciu o cele korporacyjne
- Budowanie przewag konkurencyjnych
- Zasady dbania o własne i cudze IP – badanie stanu techniki
- Przywileje dla MŚP
- Przykłady skutecznego wykorzystania IP
Wzrost liczby zgłoszeń patentowych w Polsce
System własności intelektualnej (IP)
Ryzyko naruszenia cudzych praw własności intelektualnej (stan techniki, licencja)
Również MŚP powinny dbać o to, aby przypadkiem nie naruszyć praw osób trzecich przez nawet nieświadome zastosowanie rozwiązań chronionych na rzecz innych przedsiębiorców. Dlatego też przed wejściem z produktem na rynek, Rzecznicy Patentowi zalecają, aby najpierw przeprowadzić badanie w bazach przedmiotów chronionych na danym terytorium, aby oszacować czy są to rozwiązania wolne do stosowania, czyli stanowiące stan techniki.
Tak samo działa to w drugą stronę. W przypadku naruszenia swojego prawa przez inny podmiot, MŚP może przed sądem żądać odszkodowania z tytułu nienależnie uzyskanych korzyści, bądź w ramach ugody, udzielić licencji na korzystanie z danego rozwiązania.
IP BOX
Przedsiębiorca ponoszący wydatki na działalność badawczo-rozwojową oraz posiadający kwalifikowane IP może także skorzystać z ulgi IP BOX, polegającej na obniżeniu podatku do 5 proc. od dochodów z komercjalizacji kwalifikowanych praw własności intelektualnej (sprzedaży, licencjonowania lub udostępniania rozwiązań chronionych patentami, wzorami przemysłowymi i użytkowymi czy autorskimi prawami do oprogramowania).
Artykuł w całości dostępny jest na stronie RP: https://www.rp.pl/Firma/311079985-Jak-male-i-srednie-przedsiebiorstwa-powinny-zarzadzac-wlasnoscia-intelektualna-IP.html oraz w pdf: https://kondrat.pl/wp-content/uploads/2019/11/artykuł-RP-Magdal-Jezierska-Zięba-i-Małgorzata-Gizińska-IP-w-MŚP.pdf
Zapraszamy do kontaktu z autorkami:
Dr inż. Magdalena Jezierska-Zięba, rzecznik patentowy, partner w Kancelarii KONDRAT i Partnerzy
oraz Małgorzata Gizińska, aplikantka rzecznikowska w Kancelarii KONDRAT i Partnerzy
tel. (22) 831 12 34, e-mail: biuro@kondrat.pl, www.kondrat.pl