Chiny rekordzistą w ilości patentów, a Polska?

W Chinach padł rekord w ilości patentów

Zgodnie z informacją podaną przez WIPO (World Intellectual Property Organization), w 2015 roku Chiny jako pierwszy kraj zapisał się w historii poprzez ilość 1 mln wniosków patentowych złożonych w ciągu 2015 roku.  W skali globalnej ilość złożonych wniosków to ok.2,9 mln. W stosunku do poprzedniego roku stanowi to wzrost 7,8% i szósty rok wzrostów z rzędu.

Zastrzeżenie znaku towarowego – to wzrost ilości zgłoszeń o 15,3% , a wzorów przemysłowych 2,3%.

Stany Zjednoczone – ilość zgłoszeń patentowych w 2015r.  to 526296  a Japonia 454285   a ile Polska?

Szacuje się że w 2015 roku ilość patentów na całym świecie to ok. 10,6 mln, z czego 1/4 w USA.

Znaków towarowych szacuje się na ok. 4,4 mln, a ilość zarejestrowanych wzorów przemysłowych 1,1 mln.

Największe wzrosty we wszystkich grupach odnotowują ciągle Chiny

Wskaźniki wg WIPO

Zastrzeżenie znaku towarowego, wzoru przemysłowego czy patentu na wynalazek, jest coraz bardziej popularne w Polsce. Dla przykładu w 2015r ilość polskich zgłoszeń patentowych , złożonych do Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła niemal o 18%, a największym  krajowym wnioskodawcą okazała się Politechnika Gdańska.

W gronie głównych aplikantów z Polski znalazło się aż 5 ośrodków akademickich i to one w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju polskiej wynalazczości. Tuż za Politechniką Gdańską uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza (22). W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Politechnika Łódzka (11), Politechnika Poznańska (10) oraz Uniwersytet Szczeciński (10).

Pracownicy naszej uczelni skierowali 23 wnioski do EPO.Najwięcej (po 9) zgłoszeń patentowych złożyły wydziały: Chemiczny oraz Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Kolejne aplikacje pochodzą z Wydziału Mechanicznego (3) oraz z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa (2).

W ubiegłym roku polskie ośrodki badawcze i przedsiębiorstwa złożyły do EPO 568 zgłoszeń patentowych – najwięcej od 10 lat. Liczba europejskich patentów przyznanych polskim firmom i wynalazcom wyniosła 150 (wzrost o 39 proc., również najwyższy od 10 lat).

(zgłoszenia patentowe według krajów)

źródło: WIPO, Infowire.pl

PARTNER

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*