Wynalazki które zmieniły świat stworzone przez kobiety. 1cz.

Z pewnością wielu Panów, zajmujących się wynalazkami jest przekonanych, że to jedynie płeć męska jest nazywana wynalazcami.  Jesteście Panowie w błędzie. Wiele wynalazków, także te o zastosowaniu dla mężczyzn, jest autorstwa kobiet. Dla przykładu – piwo, kamizelka kuloodporna czy wycieraczka samochodowa. Choć dzisiaj i kobiety korzystają z tych wynalazków.

Piwo

Co prawda nie jest znane nazwisko twórczyni tego napoju, ale wg historyk Jane Peyton, zajmującej się historią piwa, tysiące lat temu to właśnie kobiety wytwarzały fermentowany napój, sprzedawały go i z pewnością też spozywały. Dlatego wychylając kufelek nie zapominajmy, komu go zawdzięczamy. 🙂

Reklama

 

 

Piec gazowy (1919 r.)

Alice H. Parker (USA, 1919 r ) złożyła pierwszy tego rodzaju wniosek patentowy na system ogrzewania gazowego budynku mieszkalnego, posiadającego regulację temperatury i dystrybucję ciepła do pomieszczeń.

 Zmywarka (1886 r.)

Josephine Cochrane (USA 1886r) Umieściła w stojaku naczynia i nakierowała na nie wodę pod wysokim ciśnieniem. Wynalazek opatentowała i sprzedawała hotelom, dla   gastronomii aż w końcu urządzenie trafiło również do gospodarstw domowych.

Znalezione obrazy dla zapytania Josephine Cochrane patent

Biustonosz (1914 r.)

Opatentowany przez Mary Phelps Jacob (USA 1914 r.), pomimo iż wcześniej noszono różnego rodzaju gorsety, fiszbiny, to jej wynalazek wyróżnił się i został doceniony, swój patent sprzedała firmie Warner Brothers Corset Company.

Solarne ogrzewanie domu (1947 r.)

Jednym z pionierów nauki z dziedziny ogrzewania solarnego jest kobieta, fizyk dr Maria Telkes, która wynalazła pierwszy solarny system ogrzewania. Pracowała w firmie Westinghouse Electric, gdzie zajmowała się przetwarzaniem energii cieplnej na energię elektryczną. System zastosowano w 1947 r  podczas budowy domu ogrzewanego w całości energią słoneczną.

Znalezione obrazy dla zapytania Maria Telkes

Składane łóżko (1885 r.)

Wynalezione przez  Sarah E. Goode   (USA,1885 r.) Patent polegał na tym, iż konstrukcja łóżka  chowała się w komodzie, gdy nie było używane. Wynalazczyni była właścicielką sklepu meblowego, stąd tak praktyczny pomysł.

Znalezione obrazy dla zapytania Sarah E. Goode patent

System tajnej komunikacji (1941 r.)

Hedy Lamarr wraz z Georgem Antheilem wynalazła w czasie II wojny światowej system tajnej komunikacji, polegający na manipulacji częstotliwościami radiowymi, za pomocą kodu niemożliwego do złamania, aby zabezpieczyć przesyłane wiadomości przed przechwyceniem. Dało to podstawy do stworzenie kolejnych technologii jak WI-FI , GPS. Hedy Lamarr była też znaną gwiazdą filmową.

Schody p.pożarowe (1887 r.)

Konstrukcja schodów metalowych tworząca drogę ewakuacyjną pożarową dla budynków publicznych i wielorodzinnych, tzw. Fire Escape. Wynalazczynią była kobieta Anna Connelly (USA, 1887 r.)

Znalezione obrazy dla zapytania anna conely escape fire

Korektor w płynie (1958 r.)

Bette Nesmith Graham opatentowała w 1958 r.   korektor w płynie służący do tuszowania pomyłek w tekście, zainspirowana obserwacją malarzy, którzy farbą zamalowywali swoje niedociągnięcia podczas malowania

Znalezione obrazy dla zapytania Bette Nesmith Graham

Obrazy: Google.com

Czytaj 2 część

PARTNER

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*