Wynalazki które zmieniły świat stworzone przez kobiety. 1cz.

Wynalazki stworzone przez kobiety i ich wyjątkowe historie

Przedmioty codziennego użytku jak lodówka czy zmywarka, przybory biurowe czy schody pożarowe. To tylko niektóre przykłady wynalazków autorstwa kobiet. Za każdym z nich kryje się zapomniana historia ich twórczyń. Poniżej przedstawiamy 5 kobiecych wynalazków, które znacząco wpłynęły na nasze życie:

  • Historia starożytna z perspektywy trunków, czyli wynalezienie piwa – około 7000 lat p.n.e., Mezopotamia

Co prawda nie jest znane nazwisko twórczyni tego napoju, ale jak donosi The Telegraph, według pisarki i eksperta piwnego Jane Peyton, piwo zawdzięczamy kobietom. Według gazety pisarka przeprowadziła szeroko zakrojone badania nad pochodzeniem piwa dla nowej książki i donosi, że prawie 7 000 lat temu w Mezopotamii i Sumerii to właśnie kobiety wytwarzały ten fermentowany napój i tylko one mogły prowadzić tawerny.

Przepis na piwo z Mezopotamii? Artykuł „Wehikuł czasu” donosi, że już od ponad 5 000 lat p.n.e. do produkcji piwa wykorzystywano skiełkowane ziarna. Głównym składnikiem napoju był jęczmień i orkisz, które po procesie kiełkowania były podpiekane, a następnie poddane fermentacji.

  • Biustonosz jako następca gorsetu – 1914 r.

W 1910 roku 19-letnia Mary Phelps Jacob zakupiła suknię wieczorową na przyjęcie. W tym czasie jedyną akceptowalną bielizną był gorset usztywniony fiszbinami. Pani Jacob zauważyła, że fiszbinowy gorset wyraźnie wystaje z jej wyciętego dekoltu i spod gładkiej tkaniny sukni. Niezadowolona z wyglądu sukni wraz z pokojówką pracowała nad zszyciem dwóch jedwabnych chusteczek wraz z różową wstążką i sznurkiem. Wynalazek został zgłoszony 12 lutego 1914 r. Patent nr US1115674 A został udzielony 3 listopada 1914 r.

Ryc. 1 z opisu patentowego US1115674 A (twórca M.P. Jacob)

Pomimo iż wcześniej noszono różnego rodzaju gorsety, fiszbiny, to jej wynalazek wyróżnił się i został doceniony, swój patent sprzedała firmie Warner Brothers Corset Company za kwotę $1, 500, co odpowiada dzisiejszej kwocie $25,600. Szczegółowe informacje dotyczące biografii Mary P. Jacobs znajdują się na rodzinnej stronie internetowej (link).

  • Zmywarka – 1886 r.

Josephine Garis Cochran jest uznawana za twórcę pierwszej funkcjonalnej zmywarki do naczyń. Państwo Cochran byli dobrze sytuowani i lubili się bawić, często urządzając przyjęcia na wiele osób używając zastawy z chińskiej porcelany datowanej na XVII wiek. Gdy po jednym z przyjęć służba rozbiła kilka elementów bezcennej zastawy, Pani Cochran była wściekła. Z jednej strony nie mogła pozwolić, aby sytuacja się powtórzyła. Z drugiej strony naczynia musiałaby myć sama. Josephine umieściła w stojaku naczynia i nakierowała na nie wodę pod wysokim ciśnieniem wymyślając tym samym zmywarkę.

Ryc. 1. Z opisu patentowego US355139A (twórca  J.G. Cochran)

Zabawny początek tej historii nie zapowiadał późniejszego dramatu twórczyni. Po śmierci męża została sama z jego długami, co dla kobiety w XIX-wiecznych realiach w najlepszym wypadku oznaczałoby przytułek. W tym momencie opracowanie i komercjalizacja szalonego pomysłu przestała być zachcianką, a stała się sposobem na przeżycie. W materiałach zgłoszeniowych Josephine opisała swój wynalazek, „jako ulepszenie maszyn do mycia naczyń, w których ciągły strumień mydlin lub czystej wody jest dostarczany do skrzyni trzymającej stojaki lub klatki zawierające naczynia, podczas gdy skrzynia jest obracana, aby przynieść ich część pod działaniem wody”. Patent nr US355139A został udzielony 28 grudnia 1886 r. Swoje urządzenia sprzedawała hotelom, szpitalom i lokalom gastronomicznym. Szczegółowe informacje dotyczące biografii Josephine Garis Cochran znajdują się w artykule o zapomnianych wynalazcach dostępnego pod linkiem.

    • Składane łóżko – 1885 r.

Urodzona w niewoli w połowie XIX wieku Sarah E. Goode była pierwszą Afroamerykanką, która uzyskała patent udzielony przez Urząd do spraw Patentów i Znaków Towarowych (U.S. Patent and Trademark Office), co szczegółowo opisuje artykuł pt. „Sarah E. Goode Biography” dostępny na The Biography.com website.

Ryc. 1-6 z opisu patentowego US322177A (S.E. Goode)

Razem z mężem prowadziła sklep meblowy, a wielu z pośród ich klientów pochodziło z klasy robotniczej. Jak można się domyśleć, wielkość pokoi robotniczych niepozwalana na wstawienie dużej ilości mebli. Pani Goode postanowiła rozwiązać ten problem w sposób praktyczny. Zgłoszony przez nią wynalazek polegał na tym, że konstrukcja łóżka  chowała się w komodzie, gdy nie było używane, a tak złożone łóżko mogło służyć np. za biurko. Patent nr US322177A został udzielony 14 lipca 1885 r.

      • „Płynny papier” czyli korektor w płynie – 1958 r.

Bette Nesmith Graham urodziła się w 1924 roku w Dallas w USA. Z pasji – artystka, z zawodu sekretarka. Wyszła za mąż w wieku 19 lat, a po rozwodzie samotnie wychowywała syna. W latach 50-tych XX wieku, elektryczne maszyny do pisania zyskiwały na popularności, a uczące się na nich sekretarki często popełniały błędy, które trudno było usunąć z powodu brudzących taśm węglowych obecnych w tego typu urządzeniach.

Jak donosi The New York Times, zarobki sekretarki były nie wielkie, więc aby związać koniec z końcem, podejmowała się wielu dorywczych prac, takich jak projektowanie nagłówków, modelowanie futer czy malowanie napisów na oknach.

To właśnie inspirując się malarzami, którzy zamalowują swoje błędy nową warstwą farby, Pani Nesmith pomyślała o zastosowaniu tej techniki do korekcji błędów maszynopisów. Swój wynalazek nazwała „Płynny Papier” (z ang. „Liquid Paper”) i 1958 roku uzyskała na niego patent i zarejestrowała Liquid Paper, jako znak towarowy. Pani Nesmith założyła firmę i rozpoczęła produkcję na masową skalę. Interes kwitł, a ona wyszła powtórnie za mąż za Roberta Grahama. W niedługim czasie stała się przedsiębiorstwem wartym miliony dolarów, a Robert zajął miejsce w zarządzie. Niestety w 1975 para się rozwiodła, a Graham próbował uniemożliwić byłej żonie podejmowanie decyzji biznesowych w jej własnej firmie, a także chciał zmienić formułę Płynnego Papieru tak, by Bette nie mogłaby mieć do niej żadnych roszczeń. Mimo podupadania na zdrowiu, Pani Nesmith Graham odzyskała kontrolę nad firmą i w 1979 roku sprzedała ją koncernowi Gillette za 47,5 miliona dolarów. Niestety wynalazczyni zmarła parę miesięcy później. Jej szczegółową biografię można znaleźć pod linkiem.

Źródła:

 

Czytaj 2 część

PARTNER