Sprzedaż własności intelektualnej. Co warto wiedzieć.

Planujesz sprzedać patent, wzór przemysłowy?

Jesteś właścicielem patentu na wynalazek, prawa do wzoru przemysłowego i zastanawiasz się jak sprzedać, gdzie i w jaki sposób? Otóż mamy dla Ciebie kilka porad.

Obserwując światowe trendy wzrostów zgłoszeń patentowych, które przekroczyły już dawno liczbę 10 mln,  prowadzi to do wniosku że własność intelektualna (IP Intellectual Property) to dość poważny i rozwojowy temat. Nie słyszymy o patentach czy wynalazkach zbyt często,a jednak mamy z nimi do czynienia w życiu codziennym.  W Polsce wśród przedsiębiorców niewiele się mówi o tych aktywach niematerialnych, ale na świecie padają istne rekordy w ilości rejestracji patentów, wzorów przemysłowych czy znaków towarowych. 

Samo posiadanie patentu jednak nie przynosi profitów                                                                                                                                   

dopiero wprowadzenie go do obrotu czy sprzedaż licencji jest wymierną korzyścią, no chyba że ktoś nastawia się na działania blokujące czy też składanie pozwów, ale to inna bajka.

Dla przykładu patent może być ważnym aktywem niematerialnym w przedsiębiorstwie,

może być przedmiotem zastawu, ale może tez generować okresowe przychody poprzez licencjonowanie czy jeden konkretny przychód ze sprzedaży patentu, może też stanowić źródło kosztów, jeśli jest niewykorzystywane w obrocie i tylko podlega opłatom okresowym. Oczywiście w myśl zasady pieniądz robi pieniądz, sprzedając swój patent, można sfinansować kolejne wynalazki. Czasem może warto sprzedać przy najbliższej okazji patent, a czasem warto się zastanowić nad ofertami nabycia.

Jak wycenić patent?

Patent, który nie jest wprowadzony do obrotu, nie zawsze może stanowić dużą wartość w porównaniu do tych, które są w masowej sprzedaży. W większości przypadków twórca wynalazku jest przekonany o swoim geniuszu i innowacyjności wynalazku, jednak te oczekiwania nie zawsze podziela nabywca. Warto się zastanowić nad udzieleniem licencji, która nie pozbawia całkowicie własności, lecz oddaje tylko jej część, zakres, czy terytorium.

Należy się dobrze przygotować do sprzedaży patentu, poprzez badania marketingowe, stworzenie listy producentów czy tez użytkowników wynalazku, przygotowanie estetycznej oferty, prototypu wynalazku, przygotowanie się do negocjacji. Nie zawsze warto występować jako właściciel patentu, czasem warto wystąpić jako jego pełnomocnik, co pozwoli na uzyskanie np. dodatkowego czasu na konsultacje. Oczywiście najprościej jest dać ogłoszenie typu sprzedam patent, jednak nie zawsze jest to dobry i bezpieczny sposób.

Własność intelektualna to jednak spora wartość 

nierzadko to łakomy kąsek, okazja nie tylko dla trolli patentowych ale często dla oszustów różnej maści.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest złożenie oferty sprzedaży w formie anonimowej na dedykowanej platformie sprzedaży własności intelektualnej –  Giełdzie Patentów.  

Zapewnia to anonimowość, bezpieczeństwo oferty i daje właścicielowi patentu czas na decyzję bez żadnego nacisku ze strony nabywcy, a to pozwala na chłodną ocenę sytuacji i podjęcie właściwej decyzji, dokonanie wyboru spośród różnych ofert wpływających w rożnym czasie. Czasem w wyniku takich rozmów okaże się, że jednak warto udzielić licencji zamiast sprzedawać, gdyż nabywca zapewni bardzo dobre warunki opłat licencyjnych, dużą sprzedaż, a może nawet chęć nabycia kolejnych rozwiązań.

Istnieje wiele firm typu inwestorzy, aniołowie biznesu, usługi finansowe czy inne, spośród których zdarzają się takie które oferują „puste” środki finansowe, obiecują góry złota, a wszystko polega na pokrętnych operacjach finansowych czy nawet na nieczystych pieniądzach. Dlatego warto spokojnie czekać na właściwą ofertę.

 

PARTNER