Młody wynalazco walcz o nagrodę JAMESA DYSONA!

Od 17 marca obecni i niedawni studenci kierunków inżynierskich mogą startować po międzynarodową nagrodę w dziedzinie projektowania Jamesa Dysona. Konkurs prowadzi Fundacja Jamesa Dysona, której misją jest zachęcanie młodych ludzi do pasjonowania się konstruowaniem.

Nagroda Jamesa Dysonan stwarza szansę na wyrobienie sobie nazwiska jako wynalazcy. Oprócz wygranej pieniężnej można przyciągnąć uwagę mediów, zdobyć szacunek rówieśników i być może zyskać pewność, żeby uruchomić swój własny biznes.

Kto może startować w konkursie?

Konkurs jest otwarty dla obecnych studentów wyższych uczelni w dziedzinach inżynierii, projektowania produktów i projektowania przemysłowego oraz dla tych, którzy ukończyli studia na tych kierunkach w ciągu ostatnich 4 lat.

Jeżeli nie chcesz pracować w pojedynkę lub jeśli studiowałeś coś innego, lecz masz błyskotliwy pomysł, którym chcesz się podzielić, nadal możesz się zgłosić jako członek zespołu. Twój lider zespołu musi być studentem jednego ze spełniających warunki kierunków, a wszyscy członkowie zespołu muszą być zapisani (lub byli w ciągu ostatnich 4 lat) na przynajmniej jeden semestr na studia licencjackie lub drugiego stopnia.

Mogą również zgłaszać się osoby odbywające praktyki zawodowe na poziomie studiów lub takie, które ukończyły je w ciągu ostatnich czterech lat, w dziedzinie inżynierii lub projektowania.

Co musi zawierać zgłoszenie?

Aby się zgłosić trzeba najpierw zarejestrować się i przesłać dowód, że jest się studentem lub niedawnym absolwentem jednego ze spełniających warunki kierunków.

Po rejestracji należy wypełnić nasz formularz online. Należy podać informacje:

  • Do czego służy wynalazek
  • Skąd czerpaliśmy inspirację
  • Jak on działa
  • Jak rozwijaliśmy swój projekt
  • Co go wyróżnia
  • Jaką ma przyszłość

Można przesłać do pięciu obrazów, każdy o wielkości do 3MB, aby wzmocnić swoje zgłoszenie, w tym jeden wizerunek projektu. Można podzielić się szkicami z wczesnego etapu, renderingami CAD i wstępnymi prototypami oraz obrazem gotowego produktu.

Niektórzy z uczestników załączają materiał wideo. Ten często pomaga wyjaśnić ideę projektu. Materiały wideo muszą trwać mniej niż 3 minuty i mają pokazywać zarówno proces opracowywania wynalazku jak i prototyp w działaniu.

Etapy projektu   

Etap 1-Lipiec/Wrzesień

Panel lokalnych specjalistów w dziedzinie projektowania i inżynierii wybierze trzy zgłoszenia z twojego kraju lub regionu, które awansują do następnego etapu. Jedno z nich zostanie ogłoszone Zwycięzcą Krajowym, otrzymując nagrodę pieniężną.

Projekty są oceniane pod względem siły zgłoszenia, a nie tylko samego wynalazku. Będziesz musiał poinformować o znaczeniu swojego wynalazku, ale także o tym, jak produkt został opracowany i jak doszedłeś do ostatecznego wzoru. Pokazanie podejścia bazującego na wielokrotnych powtórzeniach, próbach i błędach dobrze ci się przysłuży.

Etap 2- Wrzesień

W tym miejscu panel inżynierów Dysona pochyla się nad zgłoszeniami wybranymi przez jurorów krajowych, redukując liczbę zgłoszeń do zaledwie 20. Przyglądają się oni, jak dobrze każda praca wypełnia warunki konkursu, utrzymując w centrum uwagi rentowność handlową – czy twój produkt jest czymś, co ludzie będą chcieli mieć, a ty możesz produkować za rozsądną cenę?

Etap 3- Październik

James Dyson osobiście rozpatruje 20 zgłoszeń, które dotarły do finału i wybiera swoich faworytów. Są oni następnie sprawdzeni przez zespół ds. własności intelektualnej Dysona pod kątem ewentualnych naruszeń prawa (np. w przypadku patentów osób trzecich).

Uzbrojony w tę wiedzę James Dyson wybiera zwycięzcę międzynarodowego, dwóch wicemistrzów i zwycięzcę zrównoważonego rozwoju.

Bez względu na to, czy zostaniesz wybrany jako zwycięzca, czy nie, będziemy respektować twoje prawa własności intelektualnej. Dyson nie przywłaszczy sobie, ani nie będzie realizował korzyści z twojego pomysłu.

Formularz i informacje o konkursie dostępne na stronie: https://www.jamesdysonaward.org/pl-pl/

 

Źródło: https://www.jamesdysonaward.org/pl-pl/

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl

PARTNER